All Dergisi Kasim 2015

All Dergisi Kasım 2015

BU MARKAYI TAKİBE ALIN: LUCKY CULTURE

Eski Anadolu uygarlıkları, insanlık tarihindeki önemli semboller ve her biri ayrı enerjiye sahip doğal taşları ilham kaynağı yapan Yonca Akbayrak ve Beste Cesur’un markası Lucky Culture’ın tasarımları gündelik hayatın sıkıcılığını kıracak cinsten.
Hazırlayan: İpek Özcan 

image1

Lucky Culture’ın kısaca hikayesini alabilir miyiz sizden?
Kurumsal hayattan, başkaları için çalışmaktan çok yorulmuştuk, kendi işimizi yapmak, yaratmak ve bundan keyif alabilmek en büyük hayalimizdi. Sonunda bu hayalimizi gerçekleştirecek cesareti topladık ve Lucky Culture markasını yarattık. Birimizin Sultanahmet geçmişi, diğerimizin moda yönetimi eğitimi ve takılara olan düşkünlüğü ile birleşince işimiz kolaylaştı. İlk başlarda hobi olarak başladığımız bu iş, bizim de tahmin etmediğimiz bir hızda büyümeye başladı. Özellikle eski Anadolu uygarlıkları, insanlık tarihindeki önemli semboller ve her biri ayrı enerjiye sahip doğal taşlar en büyük ilham kaynaklarımız oldular. Bu ilham kaynakları bir de doğru hikayelerle birleşince Lucky Culture’ın takıları çıktı.

SGGB016-S

Herhangi bir tasarım ya da moda eğitiminiz var mı? Lucky Culture fikri nasıl ortaya çıktı?
Türkiye’de takının merkezi sayılan, her köşesiyle büyük ilham kaynağı olan Sultanahmet, Kapalıçarşı ve atölyemizin bulunduğu Çuhacı Han sayesinde kısa zamanda çok yol aldık. Tasarım eğitimi konusunda eksikliğimizi çevremizi, birikimlerimizi, yaratıcılığımızı doğru kullanarak, trendleri takip ederek ve gerçekten çok çalışarak kapattığımıza inanıyoruz. Açıkçası daha önceden bir planlama yapmamıştık, hatta bundan bir buçuk sene önceye dönersek bir gün bu işi yapacağımızı bile tahmin etmiyorduk. Sadece yaratıcılığımızı, çevremizi ve birikimlerimizi kullanabileceğimiz bir iş yapmak istiyorduk. Kendi işimizi yaparken keyif almak tabii ki de bizim için çok önemliydi Lucky Culture, doğru zaman, doğru yer ve doğru kişiler bir araya gelince güzel işler çıktığının ispatı oldu.

SGGK018-R

Takı tasarımcılarının ve markalarının çok fazla olduğu bu dönemde Luck Culture’ın farkı nedir? 
Takı en eski uygarlıklardan beri özellikle kadınların vazgeçilmezi olmuş. Hala da öyle olmaya devam ediyor. Bu da takı tasarımı yapmayı ve takı markası yaratmayı daha da cazip hale getiriyor. Durum böyle olunca öne çıkmak, beğenilmek ve tanınmak zorlaşıyor. Bu noktada Lucky Culture olarak doğru adımlar attığımız düşünüyoruz. Bir kolyeyi her yerde bulabilirsiniz, fakat hikayesi sizinle özdeşleşen, kendinizden bir parça bulacağınız, taktığınızda iyi hissedeceğiniz bir kolye her zaman karşınıza çıkmıyor. Bizim için her takının mutlaka bir hikayesi olmalı. Ürünümüzü satın alan kişi aslında o hikayeyi satın almalı. Üzerinde yaşadığımız, kültürel ve tarihsel açılan çok zengin olan bu topraklar bize sonsuz hikaye sunuyor. Doğal taşların hepsinin kendine has özellikleri ve hikayeleri var. Bize de takılarımızı bu hikayelerle beslemek kalıyor. İşte bu noktada farklılaştığımızı düşünüyoruz.

SGGB013-Y

Bu sezon en çok nelere yatırım yapmalıyız?
Hayranı olduğumuz ve sıkça kullandığımız doğal taşlar yine bu sezon karşımıza çıkacak. Özellikle, birbirinden farklı olarak kombinleyebileceğiniz küpeler, gösterişli ear cufflar, bizim de çok tercih ettiğimiz geometrik şekiller, rengarenk broşlar, doğal taşlı kocaman bilezikler, deri ve taşlarla bezenmiş gösterişli tasmalar, göbek deliğine kadar uzanan zincirli kolyeler bu sezonu vazgeçilmezleri arasındalar.